Tlen to pierwiastek niezbędny do wszelkich procesów fizjologicznych, w tym również do regeneracji uszkodzonych tkanek. Niemal każda choroba lub nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu wiąże się z niedoborem tego składnika. Często do przywrócenia równowagi wystarczy kilka minut spędzonych na wdychaniu tlenu.

Tlen niezbędny do życia

Popularne powiedzenie mówi, że siła łańcucha uzależniona jest od jego najsłabszego ogniwa. Taką analogię można z powodzeniem zastosować do ludzkiego organizmu, a konkretnie do stanu poszczególnych komórek, który składa się na ogólną kondycję i zdrowie. Im lepiej odżywione i dotlenione komórki, tym silniejszy organizm. Chociaż tlen potrzeby jest do wielu różnych procesów fizjologicznych, szczególne znaczenie ma dla przemian energetycznych zachodzących w komórkach. Jeśli jest go zbyt mało, to komórki wytwarzają zbyt mało energii.

O znaczeniu tego wyjątkowego pierwiastka może świadczyć to, że choć bez jedzenia człowiek przeżyje wiele dni, bez wody kilka, to  bez tlenu umrze po zaledwie kilku minutach. Pomimo doniosłości tego faktu znaczna część ludzi cierpi na niedotlenienie. Schorzenie objawia się porannymi bólami głowy, ciągłym zmęczeniem i sennością oraz brakiem energii do działania. To efekt siedzącego trybu życia, stresu, a także zanieczyszczonej, ubogiej w tlen atmosfery.

Terapia tlenem nie tylko dla chorych

Efektem deficytu tlenu w organizmie jest złe samopoczucie, w skrajnych przypadkach przechodzące w ograniczenie zdolności samodzielnego funkcjonowania. W celu przywrócenia właściwego poziomu pierwiastka stosuje się terapie tlenowe przeprowadzane zarówno w szpitalach, jak i w różnych ośrodkach terapeutycznych czy rehabilitacyjnych. Dowodem na to, że kurowanie się tlenem medycznym stosowane jest nie tylko przez osoby chore, może być korzystanie z takich form regeneracji przez wspinaczy górskich, którzy spędzają dużo czasu w rozrzedzonej atmosferze.

Tlen medyczny ma szerokie zastosowanie, począwszy od podtrzymywania funkcji oddychania pacjentów podczas operacji, aż po kuracje kosmetyczne i odmładzające. Do wspomagania leczenia w szpitalach wykorzystywane są specjalne instalacje gazów medycznych. Kuracje kosmetyczne przeprowadzane są w komorach hiperbarycznych, których wiele znaleźć można w naszym kraju.

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

WYŚLIJ ZAPYTANIE
Projekt unijny