Szpital, a zwłaszcza gabinety zabiegowe i sale operacyjne, wyposażone są w dziesiątki narzędzi, dzięki którym możliwe jest wykonywanie drobnych zabiegów i poważnych, skomplikowanych operacji. Jednym z kluczowych elementów szpitalnego wyposażenia są specjalistyczne ssaki medyczne.

Jak działają ssaki medyczne?

Ssaki są narzędziami, a właściwie urządzeniami, których zadaniem jest odciąganie różnego rodzaju płynów podczas zabiegów medycznych. Do płynów tych zalicza się krew i limfa, różnego typu wydzieliny, zarówno pochodzenia fizjologicznego, jak i z ran czy ropni. Odsysanie ma zapewnić zarówno suche i czyste środowisko zabiegowe, jak i zagwarantować chirurgowi dobry widok tkanek i naczyń. Ssaki medyczne to urządzenia próżniowe, co oznacza, że podczas pracy wciągają płyny na skutek różnicy ciśnień pomiędzy środowiskiem zewnętrznym i wewnętrznym. Dzięki opcji regulowania próżni można w prosty sposób dostosować podciśnienie do rodzaju odsysanych płynów. Im są one gęstsze lub jest ich więcej, tym większej mocy potrzeba do ich wchłonięcia. Te przydatne narzędzia podłączane są do gniazda próżni zazwyczaj znajdującego się w sufitowej kolumnie zasilającej. Kiedy gabinet lub szpital nie dysponuje próżnią, alternatywnym rozwiązaniem są ssaki inżektorowe podłączane do gniazda sprężonego powietrza lub tlenowego. 

Charakterystyka ssaków medycznych

Ssaki mechaniczne wbrew pozorom nie są wcale prostymi urządzeniami. Zasada ich działania oraz oczekiwany efekt wymaga wprowadzenia w konstrukcji różnych zabezpieczeń. Dzięki nim wciągane płyny nie będą zwracane do jamy ciała. To warunek dobrze przeprowadzonej operacji, a także zachowania septycznych warunków, niezbędnych do uniknięcia powikłań. Septyczność gwarantują również specjalne filtry antybakteryjne. Ssaki wyposażone są w odpowiednie pojemniki na wydzieliny oraz szereg akcesoriów połączeniowych, za pomocą których można stworzyć szczelny i właściwie działający zestaw. Konstrukcja uwzględnia również zabezpieczenie na wypadek przelania zbiornika, sygnalizując, gdy jest on wypełniony do określonego poziomu. Opcjonalnym udogodnieniem może być zastąpienie pojemników ze szkła modelami nietłukącymi się lub mocowanie całego urządzenia na specjalnie przystosowanym stojaku.

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

WYŚLIJ ZAPYTANIE
Projekt unijny