Oddziały pediatryczne to w placówkach medycznych miejsca szczególne. Prowadzi się na nich hospitalizację, czasem również długotrwałą, najmłodszych pacjentów. Trzeba zapewnić im wyjątkową opiekę pod wieloma względami, ale jednym z najważniejszych jest wzgląd psychologiczny. Często, w wyniku separacji od rodziców, konieczności pobytu poza domem oraz bólu i złego stanu zdrowia popadają oni w depresję, zwana nawet niekiedy „chorobą szpitalną”. Ta może objawić się ogólnorozwojowym regresem, nocnym moczeniem, zaburzeniami snu i pokarmowymi, chęcią ssania kciuka, wreszcie zachowaniami agresywnymi czy zaburzeniami lękowymi. Leczenie szpitalne dla dzieci może stać się traumą, z której jeszcze długo po opuszczeniu szpitala będą musiały wychodzić. Dlatego też oddziały pediatryczne rządza się swoimi prawami.

Dzieci w szpitalu powinny mieć przedmioty, które będą przypominały im o domu i niejako „oswajały” obce otoczenie. Stąd też mogą posiadać np. własne naczynia, poduszkę czy ukochaną przytulankę. W trudnych chwilach, na przykład podczas zabiegów, dzieci będą również potrzebować wsparcia najbliższych. Dlatego rodzice mogą częściej przebywać na oddziale dziecięcym, jeśli to tylko możliwe – asystować w zabiegach, wszystko, aby jak najlepiej zaspokoić specyficzne potrzeby psychiczne i emocjonalne chorującego malucha.

Ważne są szczegóły: panele nadłóżkowe

Aby złagodzić najmłodszym szok, w jakim są po przewiezieniu do szpitala i zminimalizować go podczas pobytu w trakcie hospitalizacji, placówki medyczne stosują różne rozwiązania. Przede wszystkim zmieniają wystrój pomieszczeń z ascetycznego na bardziej przyjazny i, co ważniejsze, kolorowy. Na podłogach pojawiają się różne desenie układane z wykładziny PCV, ściany maluje się w pastelowe barwy, umieszczając na nich obrazy i postaci z bajek, przemianie ulegają również same sale opieki. Te także nabierają nowej kolorystyki, zaś wyposażenie się w nich znajdujące konstruowane jest tak, aby wyglądało przyjaźnie i jak najmniej kojarzyło się ze szpitalnym strachem. Dobrym przykładem są panele nadłóżkowe. Wykonane są z materiałów, które są przyjazne w dotyku i pod wpływem uszkodzeń mechanicznych bezpiecznie się odkształcają. Pod kolorową, często trójwymiarową bajkową fasadą kryją całą infrastrukturę: instalacje dla gazów medycznych, zabezpieczone przed niepowołanym dostępem gniazda elektryczne, punkty dostępu do sieci teleinformatycznych oraz oświetlenie, które może być dowolnie sterowane, dając tylko subtelny poblask lub pełne światło. Dzięki takim rozwiązaniom dzieci z dużo większą łatwością odnajdują się
w szpitalu w procesie leczenia, co nie pozostaje bez wpływu na jego przebieg i późniejsza rekonwalescencję najmniejszych pacjentów.

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

WYŚLIJ ZAPYTANIE
Projekt unijny