O tym, jak ważny dla naszego życia i zdrowia jest tlen, wie chyba każdy. Bez niego nie moglibyśmy funkcjonować. Wystarczy 4-6 minut bez tlenu, by doszło do śmierci mózgu. Tlen jest również bardzo cennym lekiem, chociaż nie można kupić go w aptece. Warto dowiedzieć się nieco więcej o tlenoterapii.

Leczenie tlenem

Leczenie tlenem polega na zwiększaniu jego stężenia we wdychanym powietrzu. Więcej tlenu trafia dzięki temu do pęcherzyków płucnych i krwi. Tlenoterapię prowadzi się zazwyczaj na dwa sposoby. Pierwszym jest korzystanie ze stacjonarnego lub mobilnego koncentratora tlenu. Urządzenie pobiera tlen z powietrza, a wdycha się go przez specjalną maskę lub wąsy tlenowe. Koncentrator stacjonarny jest tańszy, jednak ogranicza mobilność chorego. Droższe są natomiast nowoczesne koncentratory, wśród których można wybierać urządzenia podające tlen w sposób pulsacyjny lub ciągły. Drugim sposobem podawania tlenu może być korzystanie z butli tlenowych z tlenem medycznym. Są one bardzo popularne w ratownictwie medycznym, jednak mogą je kupować także osoby prywatne w dobrych hurtowaniach medycznych. Muszą one jednak przedstawić zlecenie na tlen medyczny wystawione przez lekarza. Butlę można napełniać wielokrotnie, jednak za każdym razem należy ją poddawać serwisowi, który usuwa wszelkie zanieczyszczenia z niej. Butlę na tlen można też wydzierżawić. Butle z tlenem medycznym nie są refundowane przez NFZ, chyba że chory podlega opiece hospicyjnej. Jeśli chory zostanie zakwalifikowany przez lekarza do Poradni Domowego Leczenia Tlenem, może ubiegać się o przyznanie koncentratora. Z tlenu mogą też korzystać osoby zdrowe, aby poprawić swoje samopoczucie, muszą jednak wiedzieć, że tlen również można „przedawkować”.

Komu pomoże tlenoterapia?

Tlenoterapia jest wskazana dla osób z niewydolnością oddechową. Powinni z niej korzystać chorzy na POChP. Niewydolność oddechową mogą mieć też osoby z nadciśnieniem płucnym, niewydolnością serca lub policytemią. Może ona być także wynikiem rozstrzeń oskrzeli, mukowiscydozy lub włóknienia płuc. Osoby opiekujące się chorymi cierpiącymi na powyższe choroby powinny zapytać lekarza, czy nie warto wprowadzić domowego leczenia tlenem (DLT). Tlen nie tylko ułatwi oddychanie, ale też obniży poziom stresu u chorego, poprawiając jego stan psychiczny.

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

WYŚLIJ ZAPYTANIE
Projekt unijny