Sala operacyjna to pomieszczenie, w którym wszystko musi pozostawać na swoim miejscu. Dostęp do gniazdka elektrycznego czy dozownika tlenu musi być łatwy – nie mogą się tam pojawić przeszkody w szybkim i sprawnym wykonaniu zabiegu. Pomocą w takich miejscach służą nowoczesne kolumny zasilające. Są one  przeznaczone do konkretnych rodzajów zabiegów.

Czym jest kolumna zasilająca?

O kolumnie zasilającej z powodzeniem można powiedzieć, że jest formą stacjonarnego robota oferującego dostęp do wielu różnych funkcji niezbędnych w sali operacyjnej lub gabinecie zabiegowym. Podobnie jak w robocie kuchennym można wymienić końcówkę lub podłączyć inny zestaw akcesoriów, tak i w przypadku kolumny dostępne są różne gniazdka, wyjścia i zawory, które pozwalają na szybkie połączenie się z wybranym medium dostarczanym z zewnętrznego źródła. Większość instalacji – elektrycznych, gazów medycznych, teleinformatycznych – wykonywana jest w obrębie całego szpitala. Podczas zabiegu chirurg czy anestezjolog nie ma czasu na poszukiwanie gniazdek, a dodatkowo przeciąganie przewodów przez pomieszczenie utrudniałoby pracę. Kolumna pozwala na skomasowanie wszystkich wyjść w jednym miejscu. W jej standardowym wyposażeniu znajdują się gniazda elektryczne, teleinformatyczne, teletechniczne, gniazda gazowe oraz wysięgniki o różnych funkcjach. Dodatkowym elementem mogą być szuflady i półki.

Różnice konstrukcyjne kolumn medycznych

Zastosowanie kolumn medycznych łączy się zarówno z wyposażeniem sali operacyjnej o ogólnym charakterze, jak i pomieszczeń intensywnej terapii, gabinetów endoskopowych czy stanowisk anestezjologicznych. Zależnie od przeznaczenia różne może być też zaopatrzenie takiej konstrukcji. Standardem z pewnością są gniazdka elektryczne – mają charakter uniwersalny i są niezbędne do podłączania wielu urządzeń pomocniczych. Kolumny chirurgiczne wyposażone są między innymi w gniazda gazowe dostarczające tlen, próżnię oraz sprężone powietrze o ciśnieniu 5 i 8 bar, szereg gniazd elektrycznych i teletechnicznych o standardowym napięciu 230V, konsole, przeguby ułatwiające manipulowanie oraz przyciski sterujące. W kolumnach anestezjologicznych zazwyczaj można znaleźć dodatkowe gniazda gazowe do dozowania podtlenku azotu, podwójne gniazda tlenowe i odciąg gazu anestetycznego. W kolumnach endoskopowych montowane jest ponadto gniazdo dwutlenku węgla.

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

WYŚLIJ ZAPYTANIE
Projekt unijny