Miedź to wyjątkowy pierwiastek. Posiada właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu eliminuje ze swej powierzchni drobnoustroje, wirusy, pleśnie i grzyby. Właściwości te znane są od wieków, jednak w obliczu zagrożenia superbakteriami, organizmami odpornymi na działanie antybiotyków, miedź przechodzi swój renesans. Jak pokazują badania naukowe, pokrywanie powierzchni miedzią w salach OIOM redukuje niemal całkowicie (już po dwóch godzinach o 97%!) ilość czynników chorobotwórczych znajdujących się na tych powierzchniach. A to niezmiernie ważne, bo wspomniane patogeny często przenoszą się przez dotyk i odpowiadają za większość infekcji wśród leczonych na oddziałach intensywnej opieki. Pewnie więc dlatego naukowcy dostrzegli te cudowne właściwości miedzi i postanowili na powrót wcielić je w życie. Stąd też, aby zapobiegać infekcjom w placówkach medycznych, instytucjach edukacyjnych czy komunikacji miejskiej, obecnie dąży się do coraz szerszego wykorzystania tego materiału. Szczególnie w placówkach opieki medycznej, gdzie trafiają ludzie chorzy i z osłabionym systemem immunologicznym, wyjątkowo więc podatni na działanie czynników zakaźnych. Z miedzi Cu+ wykonuje się powierzchnie najczęściej dotykane, zatem blatyrecepcji i stołów laboratoryjnych, siedziska krzeseł i taboretów, uchwyty szuflad i szafek, klamki, poręcze czy zlewy. Ale również miejsca często dotykane przez osoby zdrowe, czyli personel medyczny, a więc panele nadłóżkowe,  stojaki do kroplówek, szybkozłącza i gniazda instalacji medycznych itp.

Miedź Cu+ – działanie i zalety

Zastanawiające jest, jak to się dzieje, że miedź przeciwdrobnoustrojowa ma takie właściwości. Oto wyjaśnienie. Po dotknięciu miedzianej powierzchni przez bakterię, wskutek działania mikroprądów następuje rozpad lub perforacja błony komórkowej tej ostatniej. Przez powstałe otwory w błonie komórkowej do wnętrza wnikają jony miedzi, powodując zablokowanie witalnych funkcji mikroorganizmu przy jednoczesnym odpływie wody i substancji odżywczych, co dodatkowo przyspiesza działanie znajdujących się wewnątrz drobnoustroju enzymów. Perforację błony komórkowej ułatwia również obecność cząsteczek tlenu, przez co na powierzchni błony zachodzi reakcja chemiczna podobna do procesu utleniania się metalu, powodując powstawanie otworów. Jest to działanie wielowymiarowe, co może tłumaczyć tak dużą skuteczność Cu+ w zwalczaniu drobnoustrojów.

Zastosowanie miedzi przeciwdrobnoustrojowej (nawet w formie stopów) niesie ze sobą kilka korzyści. Po pierwsze – nie ma tu czarów, to naturalna właściwość tego pierwiastka. Po drugie – jego użycie jest bezpieczne dla człowieka i dla otoczenia. Po trzecie wreszcie, jest to stała cecha tego pierwiastka, niezależnie od długości jego zastosowania, zawilgocenia, zabrudzenia czy starcia powierzchni. Miedź tak po prostu ma!

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

WYŚLIJ ZAPYTANIE
Projekt unijny