Tlen jest jednym z najczęściej wykorzystywanych gazów medycznych. Podaje się go zarówno podczas zabiegów chirurgicznych, jak i w procesach leczenia lub rekonwalescencji. Zużywanie dużych ilości tego gazu wymaga częstego wymieniania butli tlenowych. Dziś są one dostępne w znacznie lżejszej i wygodniejszej formie.

Tlen niezbędny w sali operacyjnej

Obraz operatora lub pracownika pomocniczego zmagającego się z masywną i ciężką butlą wypełnioną tlenem w warunkach szpitalnych nie jest nam obcy. Nietrudno wyobrazić sobie, jak wygląda praca takiego człowieka w sytuacji, kiedy ilości zużywanego dziennie gazu w szpitalnych salach operacyjnych są duże, a butle wymagają częstej wymiany. W świecie nowoczesnej medycyny, w którym pojawiają się precyzyjne urządzenia i wysoce zaawansowane technologicznie rozwiązania, nie zapomniano także o tym pozornie błahym elemencie. Obecnie producenci odchodzą już od topornych żeliwnych butli na rzecz znacznie lżejszych produktów z aluminium.

Instalacje gazów medycznych stanowią obowiązkowe wyposażenie każdej sali operacyjnej, a także są doprowadzane do wielu pomieszczeń, w których pacjenci przechodzą proces terapii i rehabilitacji. Wymiana butli w specjalnych pomieszczeniach (tlenowniach) na końcu takich instalacji odbywa się szybko, sprawnie i bez zbędnego wysiłku.

Butla – jeden z elementów systemu podawania tlenu

W szpitalach instalacje gazów medycznych to skomplikowane rozwiązania techniczne. Składa się na nie wiele elementów – począwszy od odpowiednio przystosowanego rurociągu, przez tablice poboru gazów, skrzynki informacyjno-zaworowe, sygnalizatory stanu gazów medycznych i dozowniki, aż po źródła, którym często bywają butle. Te ostatnie mogą stanowić integralną część całego systemu lub być wykorzystywane bezpośrednio – w pomieszczeniu, w którym znajduje się pacjent, a nawet w karetce pogotowia, w gabinecie lekarskim czy w domu.  Nowoczesne aluminiowe butle są nie tylko lekkie, ale również wyposażone w zintegrowany zawór, dzięki któremu możliwe jest ciągłe podawanie tlenu. Standardowo butle oferują też możliwość podłączenia różnych dozowników za pomocą wygodnych i bezpiecznych szybkozłączek, co znacznie upraszcza wykorzystanie w sytuacjach wymagających błyskawicznej reakcji.

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

WYŚLIJ ZAPYTANIE
Projekt unijny