Wśród dostarczanych do sal szpitalnych mediów, poza oczywistymi, jak prąd, sprężone powietrze czy tlen, znajdziemy również próżnię. Jakie jest jej zastosowanie? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Próżnia w potrzebnym nam rozumieniu definicji jest stanem wysokiego lub bardzo wysokiego rozrzedzenia gazu. Z fizycznego punktu widzenia, w zbiorniku zawierającym próżnię w stosunku do otaczającej go atmosfery znajduje się podciśnienie. Wykorzystanie podciśnienia w medycynie znane jest od tysięcy lat. Chodzi mianowicie o popularne… bańki, których uzdrawiające właściwości znano już w starożytnych Chinach, Mezopotamii, Grecji i Rzymie. Koncepcja użycia podciśnienia na dobre wróciła do łask w czasach nowożytnych. Wraz z rozwojem nauki i techniki próżnia znajdowała coraz szersze zastosowanie w lecznictwie. Dziś używa się jej przede wszystkim do odsysania płynów ustrojowych (krwi, wydzielin, wydalin) z organizmu pacjenta w trakcie lub po zabiegu, ale również do oczyszczania i zamykania ran (aplikacja do wilgotnych i zamkniętych ran przyspiesza ich ziarninowanie), czyszczenia płuc i żołądka czy liposukcji. Czasami próżnia używana jest również do napędzania urządzeń medycznych, nie jest to jednak jej rozpowszechnione użycie.

W przypadku jakichkolwiek pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji. W celu ułatwienia kontaktu zachęcamy do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego.

Jak przetwarzamy Państwa dane? (Obowiązek informacyjny)
1. Administrator: Administratorem Państwa danych osobowych jest INMED-Karczewscy sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Krępicach, ul. Kwiatowa 32A, 55-330 zgodnie z Polityką Prywatności INMED-Karczewscy: polityka prywatności.
2. Cele i podstawa przetwarzania: Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu skontaktowania się z Państwem, będącego realizacją naszego prawnie uzasadnionego interesu (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO) w odpowiedzi na zgłoszenie przez Państwa chęci kontaktu poprzez formularz dostępny na niniejszej stronie internetowej.
Wszelkie informacje o danych osobowych znajdziecie Państwo w naszej polityce prywatności.

Centralna stacja próżni: jak działa?

Do zapewniania stałego ciśnienia próżni w rurociągach gazów medycznych w placówkach medycznych stosuje się centralne stacje próżni. Ich wyposażenie ma obowiązek spełniać wszystkie wymagania określone w resortowych wytycznych dla stacji próżniowych przeznaczonych dla zakładów leczniczych. W skład stacji wchodzą więc wytwarzające podciśnienie pompy (co najmniej trzy), zbiorniki, filtry antybakteryjne i elektroniczny panel sterowania. Pompy, pracując niezależnie i przemiennie wytwarzają podciśnienie gromadzone najpierw w zbiornikach buforowych, a następnie rozprowadzane instalacją do punktów indywidualnego poboru. Sama instalacja zbudowana jest z miedzi i musi spełniać wymagania określone unijnymi i polskimi przepisami  w tym normę PN-EN ISO 7396-1.

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

WYŚLIJ ZAPYTANIE
Projekt unijny