Ssaki medyczne, jak sama nazwa wskazuje, służą do odsysania płynów ustrojowych pacjenta. Zaawansowane urządzenia używane są też do odsysania płynów operacyjnych, tkanek i gazów. Dzięki nim możliwa jest codzienna praca lekarzy wykonujących proste zabiegi, jak również skomplikowane operacje. Na szczególną uwagę zasługują ssaki próżniowe, przystosowane do współpracy i podłączenia do centralnej próżni.

Praca ze ssakiem

Jak już było wspomniane, ssak odpowiedzialny jest za odciąganie płynów ustrojowych, czyli krwi i limfy, a także wydzielin z ropni, czy tych pochodzenia fizjologicznego. Jest to konieczne między innymi po to, aby lekarz prowadzący operację miał dobry widok na tkanki i naczynia pacjenta. Ssaki gwarantują chirurgom suche środowisko zabiegowe. Ssaki medyczne dbają też o to, aby to, co wchłoną, nie cofnęło się do środowiska zabiegowego – jest to konieczne, aby zachować septyczne warunki.

Budowa i działanie ssaka

Ssaki medyczne próżniowe wbrew pozorom nie są prostymi w budowie urządzeniami. Podstawowe elementy ssaka to regulator próżni, który pozwala kontrolować regulację podciśnienia i pojemnik zbiorczy, do którego trafiają zgromadzone wydzieliny. Nowoczesne ssaki mają systemy zabezpieczające przed przelaniem zbiorników. Ssaki próżniowe wyciągają płyny dzięki różnicy ciśnień. Podłączone do gniazda próżni zasysają wydzieliny. Regulacja podciśnienia, najprościej mówiąc, umożliwia dopasowanie siły ssania do rodzaju płynów. Im jest ich więcej, tym ssak musi mocniej działać. Wysokiej jakości ssaki próżniowe posiadają specjalne filtry antybakteryjne, które eliminują możliwość zakażenia. Ich zbiorniki są łatwe w sterylizacji. Tam, gdzie nie ma dostępu do centralnego układu próżniowego, ale dostępne jest sprężone powietrze lub tlen, wykorzystuje się  ssaki inżektorowe. Pracują one dzięki efektowi Venturiego. Urządzenie wytwarza różnicę ciśnień pomiędzy ciśnieniem cieczy a ciśnieniem w komorze tłocznej. Ssaki inżektorowe mogą stanowić samodzielne urządzenia, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby stały się częścią zintegrowanego systemu.

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

WYŚLIJ ZAPYTANIE
Projekt unijny