Choć powietrze atmosferyczne w większości (niemal 79%) składa się z azotu, a tylko w około 21% z tlenu, to właśnie ten pierwiastek odpowiedzialny jest za prawidłowy przebieg funkcji witalnych u tlenowych organizmach żywych, będąc podstawą ich procesu oddychania. Odkryty około 1773 roku, szybko zaskarbił sobie przychylność lekarzy, którzy zrozumieli jego wartość dla osób cierpiących na problemy respiracyjne, jak astma, ale też zastoinową niewydolność serca czy inne schorzenia. Od połowy XIX w. używany już był do znieczulania, zaś pod koniec wieku – stosowany do intensywnego leczenia zapalenia płuc. W XX w., dzięki dynamicznemu rozwojowi nauki i techniki tlen znalazł zastosowanie w leczeniu kolejnych chorób: hipoksji (niedotlenienie tkanek) i anoksemii (niedotlenienie krwi). Początkowo wynaleziono maskę tlenową, w latach 20. – namiot tlenowy, pod koniec lat 30. w leczeniu przewlekłych chorób płuc stosowano już tlenoterapię długoterminową. Dopiero jednak w drugiej połowie wieku w pełni wykorzystano lecznicze właściwości tlenu. Powstały przenośne dozowniki tlenowe, używane do leczenia rozedmy płuc, duszności powysiłkowej czy POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). Tlen medyczny znalazł również zastosowanie w gojeniu ran, owrzodzeń i odleżyn, poparzeń, zatruciach czadem, urazach i zakażeniach tkanek miękkich poprzez zastosowanie go w komorach hiperbarycznych.

W przypadku jakichkolwiek pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji. W celu ułatwienia kontaktu zachęcamy do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego.

Jak przetwarzamy Państwa dane? (Obowiązek informacyjny)
1. Administrator: Administratorem Państwa danych osobowych jest INMED-Karczewscy sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Krępicach, ul. Kwiatowa 32A, 55-330 zgodnie z Polityką Prywatności INMED-Karczewscy: polityka prywatności.
2. Cele i podstawa przetwarzania: Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu skontaktowania się z Państwem, będącego realizacją naszego prawnie uzasadnionego interesu (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO) w odpowiedzi na zgłoszenie przez Państwa chęci kontaktu poprzez formularz dostępny na niniejszej stronie internetowej.
Wszelkie informacje o danych osobowych znajdziecie Państwo w naszej polityce prywatności.

Właściwości i działanie tlenu medycznego

Tlen medyczny to pierwiastek o bardzo wysokim stężeniu i czystości (przynajmniej 99,5%). Stosowany jest w leczeniu wszystkich postaci niedotlenienia w celu przywrócenia właściwego ciśnienia cząstkowego (parcjalnego) tego pierwiastka w komórkach i tkankach, które w naturze powinno wynosić nie mniej niż 1,3 kPa. Poza natlenianiem organizmu, jego właściwości obejmują też wspieranie procesów biochemicznych i przeciwdrobnoustrojowość (ozon). W wyższym niż atmosferyczne ciśnieniu tlen z łatwością przenika do tkanek i płynów fizjologicznych człowieka, wspomagając leczenie napotkanych stanów zapalnych i zwiększając liczbę komórek macierzystych w krwiobiegu. Tlen podany w komorze hiperbarycznej ma również właściwości wspierające system odpornościowy, wspomaga funkcjonowanie serca i pracę układu nerwowego, wreszcie zwiększa ogólną wydolność organizmu. Należy jednak uważać podczas jego dawkowania. Niewłaściwie podany może być szkodliwy: może powodować wystąpienie narkozy dwutlenkowej i utraty przytomności, przyczyniać się do zaburzeń łaknienia, nudności i wymiotów, prowadzić do zatruć, zapalenia oskrzeli lub niedodmy pęcherzyków płucnych. W rozumieniu prawa jest to produkt leczniczy, powinien być więc podawany pod kontrolą wykwalifikowanego personelu medycznego.

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

WYŚLIJ ZAPYTANIE
Projekt unijny