Podtlenek azotu, powszechnie znany jako gaz rozweselający, kojarzy się przede wszystkim z zabiegami stomatologicznymi. W rzeczywistości ma znacznie szersze znaczenie dla medycyny i stanowi wsparcie lekarza także na sali operacyjnej w takich dziedzinach medycyny, jak chirurgia czy ginekologia.

Działanie i zastosowania podtlenku azotu

Podtlenek azotu jest gazem bezbarwnym i bezzapachowym, który wykazuje działanie narkotyczne oraz przeciwbólowe. Wdychany w niewielkich dawkach powoduje ospałość, a ryzyko zatrucia jest niewielkie. W praktyce medycznej stosowany jest w zestawieniu z bardziej zaawansowanymi środkami znieczulającymi. Jego zaletą jest to, że szybko wydala się z organizmu – już w 15 minut po odstawieniu efekt działania zanika.

W praktycznym zastosowaniu istotne jest odpowiednie stężenie gazu, które powinno wynosić 35-70%. Działanie znieczulające wykazuje już gaz o stężeniu 35-40%. Przy podaniu go w stężeniu o wartości przekraczającej 70% istnieje ryzyko niedotlenienia. Zastosowanie medycznego podtlenku azotu jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się go w wielu dziedzinach, począwszy od tzw. małej chirurgii, przez ekstrakcję zębów, aż po usuwanie szwów pooperacyjnych czy owrzodzeń. Podaje się go również przy wstrząsach pourazowych po ciężkim oparzeniu, w zawałach serca, w ostrej niewydolności wieńcowej, w ostrym zapaleniu trzustki i w innych sytuacjach wymagających eliminacji dolegliwości bólowych.

Przeciwwskazania do stosowania gazu rozweselającego

Wszystkie stosowane w medycynie preparaty i środki farmakologiczne, w tym także gazy medyczne, wymagają stosowania z dużą rozwagą. Istnieje wiele przypadków, w których podtlenek azotu jest niewskazany, ponieważ jego podanie może prowadzić do poważnych komplikacji. Do takich przeciwwskazań zalicza się między innymi obecność alkoholu we krwi. U pacjentów pod jego wpływem podtlenek azotu może powodować dodatkowe pobudzenie oraz wywoływać halucynacje. Innym przeciwwskazaniem są schorzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz niedotlenienie. Szczególnie w tym ostatnim przypadku zastosowanie gazu może powodować pogłębienie chorobowego stanu. W stanach długotrwałego znieczulenia, w połączeniu ze środkami zwiotczającymi mięśnie, w organizmie następuje nagromadzenie dwutlenku węgla, które w konsekwencji prowadzi do problemów z sercem. Niewskazane jest również podawanie gazu w okresie ciąży.

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

WYŚLIJ ZAPYTANIE
Projekt unijny