Higiena to pojęcie doskonale znane i rozumiane, a jej znaczenie jest ogromne nawet w codziennym życiu. W warunkach szpitalnych eliminowanie drobnoustrojów jest jeszcze ważniejsze. Jej utrzymanie zapewnia lepsze efekty terapii i eliminuje ryzyko komplikacji pooperacyjnych. W utrzymaniu septycznych warunków pomaga odpowiedni sprzęt.

Bakterie – największy wróg lekarza chirurga

Drobnoustroje towarzyszą nam na każdym kroku. Nawet czyste, umyte dłonie czy odpowiednio przygotowane jedzenie nie jest od nich wolne w stu procentach. Nie wszystkie bakterie i grzyby są złe, czego przykładem jest flora bakteryjna naszych jelit lub intymnych partii ciała kobiet. Niestety, tak jak bakterie potrafią być pożyteczne, tak mogą też przyczyniać się do rozwoju chorób i zakażeń. O ile tradycyjne grypy czy anginy są w miarę łatwo wyleczalne w warunkach domowych, za pomocą odpowiednio dobranych antybiotyków, o tyle w salach pooperacyjnych zakażenie często oznacza bezpośrednie zagrożenie życia. Stąd tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny oraz systematyczne odkażanie i sterylizowanie przedmiotów, z którymi styka się pacjent i lekarz. Zasada ta dotyczy również gabinetów stomatologicznych i zabiegowych w przychodniach.

Wsparcie techniczne w utrzymaniu czystości

Podstawą wyposażenia każdego szpitala czy gabinetu jest odpowiednie urządzenie do sterylizacji. W ofercie producentów jest ich wiele, zależnie od potrzeb i konkretnego przeznaczenia. Przykładowo w gabinetach dentystycznych czy kosmetycznych wykorzystuje się tzw. autoklawy, które umożliwiają sterylizowanie narzędzi za pomocą bardzo gorącej pary. W warunkach szpitalnych, w których zapotrzebowanie bywa znacznie większe, a do sterylizowania przeznacza się nie tylko kilka narzędzi, a ich dziesiątki (jeśli nie setki), pojawiają się bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne. To np. myjnie-dezynfektory. Te pokaźne rozmiarowo urządzenia mogą pomieścić w komorze nawet kilkanaście tac z narzędziami, a po ich wyjęciu doskonale nadają się do sterylizacji większych gabarytów. Wyposażone w elektroniczne sterowanie mogą być zaprogramowane zależnie od potrzeb. W dużych placówkach przyczyniają się do obniżania kosztów dezynfekcji i oszczędzają czas pracowników.

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

WYŚLIJ ZAPYTANIE
Projekt unijny