Jednym z beneficjentów Fundacji jest “The Shepherd Field Hospital” – budujący się szpital w Beit Sahour na terenie Autonomii Palestyńskiej.

Właścicielem powstającego szpitala, a także istniejącego już Całodobowego Ambulatorium Opieki Medycznej jest Beit Sahour Cooperative Society for Health Welfare – stowarzyszenie powstałe w 1959 roku i zrzeszające działaczy i pionierów w dziedzinie pomocy społecznej na Bliskim Wschodzie. Członkowie Stowarzyszenia to w dużej mierze Palestyńscy chrześcijanie. Stowarzyszenie jest pierwszą organizacją non-profit w regionie. Misją stowarzyszenia jest zapewnienie godnej, odpowiedniej opieki zdrowotnej mieszkańcom prowincji ze stolicą w Betlejem, w tym mieszkańcom obozów dla uchodźców oraz marginalizowanym grupom społecznym. Zasięgiem swojego działania obejmuje całą prowincję, zamieszkałą przez ok. 200 tys. mieszkańców (w tym 3 miasta, 32 wioski i 3 obozy dla uchodźców) oraz wioski i skupiska ludzkie zlokalizowane na terenach pomiędzy Hebronem a Jerozolimą. Pomoc medyczna rodzinom ubogim, uchodźcom oraz innym osobom poszkodowanym przez los udzielana jest bezpłatnie w wynajmowanych pomieszczeniach, w dwóch budynkach, w których powstało Całodobowe Ambulatorium Opieki Medycznej. Co znaczące, w Ambulatorium funkcjonuje porodówka (wykonuje się tam również cięcia cesarskie) oraz chirurgia jednego dnia. Poza tym pacjenci mają zapewnione usługi lekarzy specjalistów, między innymi lekarza rodzinnego, internisty, pediatry, kardiologa, urologa, otolaryngologa, neurologa, ortopedy, dermatologa. Ambulatorium posiada własne laboratorium, gabinet RTG oraz aptekę.

Od wielu lat marzeniem Stowarzyszenia był szpital. Szpital “z prawdziwego zdarzenia”. Będzie liczył 45 łóżek, co w Palestynie – regionie w którym brak jest dostępu do opieki medycznej, brak infrastruktury, profesjonalnego sprzętu medycznego i profesjonalnych placówek medycznych, 45 łóżkowy szpital będzie naprawdę ewenementem. Niezmiernie pożądaną inwestycją. I jedno jest pewne – będzie to placówka dla każdego. Nikt, kto zgłosi się do niej, nie zostanie odesłany bez pomocy. Bez względu na pochodzenie, status społeczny, kolor skóry, wyznanie. Stowarzyszenie – przy pomocy wielu szczodrych darczyńców – zakupiło ziemię oraz rozpoczęło budowę szpitala. Jego powierzchnia to 5000 m2. Planowany jest jako budynek czteropiętrowy. Poziom -1 mieścił będzie m.in. sterylizatornię, pralnię, kuchnię, magazyny, cysterny z wodą oraz pracownię MRI. Poziom 0 – recepcję, SOR, laboratorium, aptekę oraz pracownię RTG. Pierwsze piętro pomieści przychodnię przyszpitalną oraz gabinety administracyjne. Drugie – Oddział ginekologiczno – położniczy wraz z 4 salami porodowymi oraz 20 stanowiskami łóżkowymi. Na trzecim piętrze mieścił będzie się 20-łóżkowy oddział chirurgiczny, odział intensywnej terapii oraz blok operacyjny. Piętro czwarte będzie poziomem technicznym. Wstępnie planowano, aby szpital rozpoczął swoją działalność w 2020 roku. Pandemia COVID-19 oraz brak funduszy zupełnie jednak pokrzyżowały te plany. Obecnie budynek jest w stanie surowym zamkniętym. Położone są instalacje. Wykończony w dużej mierze jest jedynie blok operacyjny oraz oddział intensywnej terapii. Reszta budowy stanęła w miejscu z powodu braku środków finansowych. Aby ukończyć budowę szpitala Stowarzyszenie potrzebuje ok. USA$ 950,000. Kwota jest niebagatelna. Trudna do zdobycia. Stowarzyszenie nie może liczyć na jakąkolwiek finansową pomoc publiczną, a jedynie na środki pochodzące od prywatnych oraz instytucjonalnych darczyńców.
Zarząd Fundacji INMEDU – po tym jak Stowarzyszenie, jego historia, zakres jego działania oraz potrzeby zostały mu przedstawione, po osobistej wizycie w Beit Sahour i “dotknięciu” tamtej rzeczywistości, zdecydował się objąć to szczególne przedsięwzięcie swoją pomocą.

Wsparcia można dokonywać na konto Fundacji ING 47 1050 1575 1000 0090 3259 0011 dopisując w tytule “na szpital w Palestynie”.

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

WYŚLIJ ZAPYTANIE
Projekt unijny